Sepsi – Bodo/Glimt 2-2. Covăsnenii rămân cu șanse în Norvegia

• SuperLiga: OțelulVoluntari, vineri, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: U Craiova 1948Rapid, vineri, 21:30, DGS 1

• Returul dintre Bodo/Glimt – Sepsi este programat pe 31 august, de la 19:00, și poate fi urmărit ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

Sepsi – Bodo/Glimt 2-2. Covăsnenii au transformat două penalty-uri

Norvegienii au controlat startul partidei, iar scorul putea fi deschis după o centrare deviată de Ciobotariu. Niczuly a intervenit bine și a respins. Gulliksen a șutat din interiorul carelui câteva minute mai târziu, dar nu a nimerit spațiul porții.

Bodo/Glimt a deschis scorul în minutul 19, după o greșeală în defensiva covăsnenilor. Pellegrino îi pasează lui Moumbagna care înscrie simplu.

Ion Gheorghe a șutat periculos câteva minute mai târziu, dar Haikin a reușit să rețină.

Imediat după pauză, covăsnenii au beneficiat de un penalty obținut de Ștefănescu. Cel care a transformat de la punctul cu var a fost Alimi.

Norvegienii au făcut 2-1 în minutul 67, prin Berg, care a șutat imparabil din afara careului. Totuși, avantajul nordicilor nu a rezistat, iar, în minutul 79, trupa lui Ciobotariu a obținut încă o lovitură de la 11 metri.

Matei l-a învins pe Haikin de la 11 metri, iar, pe final, covăsnenii puteau trece în avantaj după o centrare a lui Varga și un șut frumos al lui Ștefănescu, respins însă de portarul norvegienilor.

VIDEO Rezumatul partidei Sepsi – Bodo/Glimt 2-2

Min. 90+2: Ocazie Sepsi! Varga avansează în flancul stâng și centrează pe jos pentru șutul lui Ștefănescu, dar Haikin are o intervenție salvatoare și respinge.

Min. 81: Goool Sepsi! Matei înscrie de la 11 metri. Fotbalistul acuză dureri musculare și este înlocuit cu Rondon.

Min. 79: Penalty pentru Sepsi! Varga este faultat în careu, iar centralul dictează lovitură de la 11 metri.

Min. 67: Goool Bodo/Glimt! Berg șutează de la distanță și îl învinge pe Niczuly.

Min. 49: Ocazie Sepsi! Ștefănescu șutează cu stângul din interiorul careului, dar trimite peste poarta norvegienilor.

Min. 47: Goool Sepsi! Alimi înscrie de la punctul cu var.

Min. 46: Penalty pentru Sepsi! Ștefănescu este faultat în careul advers, iar arbitrul dictează penalty.

Min. 38: Ocazie Sepsi! Ion Gheorghe expediază un șut puternic de la distanță, dar balonul trece departe de poarta apărată de Haikin.

Min. 33: Ștefănescu este doborât în careul advers după un duel cu Haikin, dar centralul nu dictează penalty, pentru că fotbalistul lui Sepsi se afla în poziție de ofsaid.

Min. 21: Ocazie Sepsi! Ion Gheorghe șutează pe jos de la marginea careului, dar portarul norvegienilor reușește să rețină.

Min. 19: Goool Bodo/Glimt! Pellegrino pasează în interiorul careului, Gronbaek lasă balonul la Moumbagna, care înscrie.

Min. 11: Ocazie Bodo/Glimt! Gulliksen șutează din interiorul careului, dar balonul trece puțin pe lângă poarta lui Sepsi.

Min. 8: Ocazie Bodo/Glimt! Gronboek preia balonul în preajma careului și încearcă să centreze în lateral, Ciobotariu deviază, iar balonul se îndreaptă periculos spre poarta covăsnenilor, dar Niczuly respinge.

Min. 1: Începe meciul!

Sepsi: Niczuly – Ciobotariu, Bălașa, Ninaj, Dumitrescu – Alimi, Păun – Ion, Rodriguez, Ștefănescu – Safranko

Rezerve: Moldovan, Gedo, Damașcan, Matei, Oroian, Junior, Otelița, Nistor, Kallaku, Aganovic, Varga, Rondon

Bodo/Glimt: Haikin – Wembangomo, Moe, Bjortuft, Bjorkon – Gronboek, Berg, Fet – Gulliksen, Moumbagna, Pellegrino

Rezerve: Faye Lund, Brondbo, Lode, Bassi, Espejord, Saltnes, Konradsen, Sjovold, Sorli, Sorensen, Kristiansen

Meciul de pe Arena Sepsi OSK din Sfântu Gheorghe are șanse mari să se dispute cu casa închisă.

Potrivit surselor Digi Sport, 6.000 de bilete au fost vândute până luni seară, cu 72 de ore înainte de joc. Capacitatea totală a stadionului este de 8.400 de locuri, astfel că meciul are șanse mari să fie sold-out.

• FK Bodo/Glimt este de două ori campioană a Norvegiei, în sezoanele 2019/2020 și 2020/2021. De asemenea, nordicii au câștigat și două Cupe ale Norvegiei, în sezoanele 1992/1993 și 1974/1975.

Lotul lui FK Bodo/Glimt valorează aproximativ 30.8 milioane de euro, conform Transfermarkt, în comparație cu cel al lui Sepsi, estimat la 14.6 milioane de euro.

Pentru a ajunge în play-off-ul Conference League, Sepsi a trecut de CSKA Sofia, scor 6-0 la general, și de Aktobe, scor 2-1 la general.

Liviu Ciobotariu, mesaj pentru jucători înainte de meciul cu FK Bodo/Glimt

Antrenorul lui Sepsi este concentrat la confruntarea tur din play-off-ul Conference League. Liviu Ciobotariu a început analiza adversarilor din Norvegia imediat după confruntarea cu Hermannstadt din campionat și speră ca echipa sa să obțină un rezultat pozitiv.

”Nu comentez arbitrajul că nu este normal. Am văzut și eu imaginile și cred că ce a spus domnul Crăciunescu este corect.

Începând din seara asta o să ne concentrăm pe următorul meci. Am câteva informații că sunt o echipă puternică și că marchează multe goluri. O să încep să îi studiez și să îl analizez. Vrem să scoatem un rezultat pozitiv.

Am fost statici la gol. Nu a fost numai faza respectivă, a fost și una în care puteam să încasăm golul 2. Este un punct pe care l-am acumulat. Avem un parcurs bun. Important este să ne revenim fizic. Reprezentăm România și vrem să o facem bine!”, a declarat Liviu Ciobotariu.

Etichete: sepsi conference league , sepsi bodo glimt , sepsi digi sport