1. Reacția presei din Ungaria după ce partida Sepsi – U Craiova 1948 a fost suspendată pentru scandări xenofobe  DigiSport
  2. Meciul Sepsi OSK – FCU Craiova, întrerupt DE TOT din cauza scandărilor xenofobe!  Gazeta Sporturilor
  3. Antrenorul lui Sepsi, după scandările anti-maghiari: ‘Nu sunt ipocrit, am vrut în continuare să jucăm meciul’  stiripesurse.ro
  4. Roland Niczuly nu s-a abținut după ce meciul Sepsi – U Craiova 1948 a fost suspendat din cauza scandărilor xenofobe  DigiSport
  5. Reacția președintelui CNCD după scandalul de xenofobie de la meciul Sepsi – FCU Craiova: „S-a aplicat…  Adevărul
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Home » Reacția presei din Ungaria după ce partida Sepsi – U Craiova 1948 a fost suspendată pentru scandări xenofobe – DigiSport

• Liga 1: VoluntariCFR Cluj, luni, 20:00, DGS 1

• La Liga: VillarrealRayo, luni, 22:00, DGS 2

La scurt timp după evenimentul neplăcut de la Sf. Gheorghe, presa din Ungaria a reacționat. Jurnaliștii din țara vecină i-au pus la zid pe fanii celor de la U Craiova 1948 și au evidențiat faptul că duelul care a avut loc duminică reprezintă un caz unic în fotbalul românesc.

„Primul meci de acasă al celor Sepsi OSK din 2023 în campionatul românesc a durat doar 25 de minute. Arbitrul Florin Chivulete a întrerupt meciul de două ori din cauza scandărilor anti-maghiare ale suporterilor celor de la FCU Craiova, iar apoi a fluierat definitiv finalul meciului.

Ultrașii echipei Craiova sunt de ani de zile printre cei mai periculoși din România, amenințăndu-și constant proprii jucători și manageri. Astăzi, pe ei nu i-a interesat nicio clipa ceea ce s-a întâmplat pe teren. Au strigat aproape exclusiv cuvinte antimaghiare, în ciuda repetatelor avertismente ale crainicului local.

Chivulete a întrerupt meciul pentru prima dată în minutul 24, iar apoi a ordonat echipelor să intre în vestiar un minut mai târziu. După zece minute, jocul s-a reluat, dar din moment ce fanii vizitatorilor nu a încetat să-i insulte pe unguri, după doar 20 de secunde, arbitrul a anulat definitiv meciul – luând o decizie unică în istoria fotbalului românesc.

A mai fost suspendat un meci în România, din cauza unui scandal în tribune (Rapid-Steaua în 2008, după ce un arbitru a fost lovit), dar este prima dată când se încheie din cauza suporterilor odioși.  Este de așteptat ca victoria să fie acordată lui Sepsi, cu 3-0 la masa verde. În locul meciului ratat, Cristiano Bergodi, managerul lui Sepsi, a programat imediat un antrenament”, au notat cei de la Nemzetisport.