1. Rapid – FCSB 1-0, ACUM, pe Digi Sport 1. Spectacol incendiar în Giulești! Trupa lui Mutu deschide scorul  DigiSport
  2. LIVE: Rapid – FCSB, derby incendiar în Giulești în Liga 1  Gazeta Sporturilor
  3. Dragoș Grigore trebuia eliminat în Rapid – FCSB! Verdictul lui Marius Avram: „Are intenția să-i facă rău”. Onea a riscat și el cartonașul roșu. Update  Fanatik.ro
  4. Rapid – FCSB 1-0. Spectacol incendiar în Giulești! Pas greșit făcut de roș-albaștri  DigiSport
  5. Vocile Gazetei » Derby-ul Rapid – FCSB, comentat live pe GSP.ro de Cătălin Țepelin, Ovidiu Ioanițoaia și Crist  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Home » Rapid – FCSB 1-0, ACUM, pe Digi Sport 1. Spectacol incendiar în Giulești! Trupa lui Mutu deschide scorul – DigiSport

23.04.2023, 22:32

• SuperLiga: Rapid – FCSB, duminică, 20:30, DGS 1

• SuperLiga: Voluntari – Petrolul, luni, 20:30, DGS 1

Partida Rapid – FCSB, din etapa cu numărul 5 a play-off-ului Ligii 1, s-a încheiat cu victoria giuleștenilor, scor 1-0.

Astfel, roș-albaștrii au făcut un pas greșit în cursa spre titlu și rămân pe locul trei, cu 37 de puncte, la o lungime în urma celor de la CFR Cluj, în timp ce Rapid (31 de puncte) se apropie la patru puncte de Universitatea Craiova, echipa de pe locul patru.

Rapid – FCSB 1-0. Pas greșit făcut de roș-albaștri în cursa către titlu

A fost spectacol total în teren la partida dintre Rapid și FCSB, iar jucătorii celor două echipe nu s-au ferit de duelurile foarte dure.

Roș-albaștrii au avut o primă ocazie importantă în minutul 12, când Compagno a trimis cu capul din careu, la centrarea lui Olaru, însă Moldovan a reușit să prindă balonul.

Giuleștenii au marcat unicul gol al partidei în minutul 21, după o combinație frumoasă între Funsh și Albu. Acesta din urmă a reușit să îl învingă pe Târnovanu cu un șut cu dreptul din careu.

Roș-albaștrii au fost aproape de a restabili egalitatea după doar câteva minute, însă Moldovan a intervenit foarte bine la șutul lui Olaru.

Compagno a mai irosit o ocazie mare de gol în minutul 42, când a trimis puțin pe lângă poartă de la marginea careului.

Roș-albaștrii au început în forță repriza secundă, iar Octavian Popescu a avut o ratare uriașă în minutul 49, când a trimis pe lângă poartă cu exteriorul. Apoi, Moldovan a avut o intervenție reușită la încercarea spectaculoasă a lui Coman.

Cordea a ratat și el o ocazie imensă în minutul 67, când a șutat slab în blocajul portarului lui Rapid. Moldovan a avut o intervenție salvatoare și în minutul 80, la șutul din careu al lui Șut.

Omrani a avut și el o ocazie imensă de gol în minutul 89, când a trimis periculos spre poarta giuleștenilor, însă Moldovan a deviat balonul spre poartă.

Pe final, egalitatea putea fi restabilită, după o centrare a lui Coman și o deviere a lui Miculescu, însă mingea a trecut pe lângă poartă.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid – FCSB 1-0

Rapid – FCSB 1-0. Confruntări directe și statistici

Giuleștenii vin după 6 meciuri fără victorie, iar suporterii și-au pierdut răbdarea cu Adrian Mutu și elevii săi. Rapid ocupă poziția a 5-a, cu 28 de puncte, iar visul de a evolua în cupele europene în sezonul următor pare departe. De partea cealaltă, FCSB a înregistrat un singur eșec în ultimele 11 jocuri de campionat și ocupă poziția a treia, cu 37 de puncte, la 5 lungimi în urma liderului Farul.

Duelul din Giulești este cel cu numărul 117 în Liga 1 dintre cele două formații. Până acum, Rapid s-a impus de 30 de ori, FCSB a câștigat 45 de meciuri, iar 41 de partide s-au încheiat la egalitate. În sezonul regulat, și-au împărțit victoriile, trupa lui Mutu a învins acasă, 2-0, iar roș-albaștrii au fost câștigători în retur, 3-1.

În afară de cele două dueluri din acest sezon, Adrian Mutu s-a mai întâlnit o sigură dată cu FCSB din postura de antrenor, când o antrena pe U Craiova 1948, iar bucureștenii s-au impus cu 1-0.

În confruntarea de duminică seară se vor întâlni cei mai buni marcatori ai campionatului: Marko Dugandzic (17 goluri) și Andrea Compagno (18 goluri).

Rapid – FCSB | LIVE VIDEO, 20:30, DGS1. Săpunaru nu se teme de FCSB

Un meci important, pe care trebuie să-l câștigăm pentru noi și pentru publicul nostru. A fost o săptămână grea pentru că nu avem până în prezent rezultatele dorite, ăsta e singurul motiv pentru care n-am fost atât de fericiți.

Avem cinci derby-uri în play-off. E un derby, n-am avut ceva special de făcut înainte de el. FCSB e în formă, e o echipă bună, are rezultate până în prezent, dar speram că ele se vor opri aici. E o echipă bună a campionatului, dar nu înțeleg de ce ar trebui să fie o echipă de speriat„, a spus Săpunaru, la conferința de presă premergătoare meciului.

Rapid – FCSB | LIVE VIDEO, 20:30, DGS1. Elias Charalambous: ”Meciul este foarte dificil”

Ca întotdeauna în acest moment al sezonului, meciul este foarte dificil. Întâlnim un adversar foarte bun, în deplasare, dar jucătorii sunt bine pregătiți. Am vorbit cu jucătorii, astea sunt meciurile plăcute pentru ei, cele cu stadioanele pline.

Suntem într-un moment bun, avem mulți jucători în formă și sper să luăm cele trei puncte. Ne gândim doar la echipa noastră și la cum jucăm joi. Presiune este mereu la o echipă mare și FCSB este o echipă mare. Presiunea este mare, dar cred că putem să o gestionăm.

Craiova a câștigat, s-a apropiat, dar contează ce facem noi. Asta este cel mai important pentru noi. Sunt sigur că va fi greu până la finalul sezonului, pentru toate echipele. E important că depindem doar de propriile rezultate, avem șansa asta. Știu că Rapid a avut unele probleme în ultimele etape, dar Rapid e Rapid, va fi un derby. Știm că va fi un meci greu, dar suntem gata pentru acest meci.

Nu putem depinde doar de un jucător. Coman e în formă bună, dar avem mulți jucători care sunt în formă. Eu cred în grup, ai nevoie de toată echipa pentru a câștiga. Important este jocul colectiv. Rapid este Rapid, are o echipă bună, cu jucători de calitate, cu jucători cu experiență mare. Este o echipă bună, dar contează mai mult cum jucăm noi, trebuie să dictăm ritmul.

Când ești la o echipă mare, e normal să fie presiune. Important este cum o gestionezi, cum arăți pe teren. Jucătorii de la FCSB pot gestiona această presiune, de aceea joacă aici”, a declarat Elias Charalambous.

Source: digisport.ro