Dinamo București va juca la barajul pentru promovare în SuperLigă, după ce a fost învinsă de Poli iași, scor 1-4. Oțelul Galați a obținut al doilea bilet direct promovabil, în urma victoriei de pe teren propriu cu Unirea Dej, după ce ieșenii reușiseră același lucru în urmă cu câteva etape.

Partidele de la barajul de menținere-promovare în SuperLigă:

• Dinamo – FC Argeș

FotbalVarianta finală a machetei noului stadion Dinamo a fost dezvăluită la gala de 75 de ani a clubului17/05/2023 LA 05:41

• UTA Arad – Gloria Buzău

Poli Iași a deschis scorul în minutul 9, în urma unei erori incredibile a portarului de la Dinamo. Dujmovic a primit o pasă de la un fundaș și a greșit, trimițându-i direct lui Robert Ion, care a șutat din prima și a marcat.

5 minute mai târziu, echipa care a promovat deja acum câteva etape și-a dublat avantajul. Musi a scăpat singur cu portarul advers, dar a fost blocat, iar mingea a sărit la Robert Ion, care a făcut dubla.

Dinamo a revenit în meci la jumătatea primei reprize, după o acțiune în flancul stâng. Ahmed Bani a pătruns și a trimis o centrare pe jos, în mijlocul careului. Ghezali a fost pe fază și a reluat din prima, făcând ca tabela să arate 2-1.

În prelungirile primei părți, oaspeții puteau egala, dar șansa a fost de partea moldovenilor. Gorka Larrucea a trimis o torpilă din lovitură liberă, dar mingea s-a izbit de bara transversală.

Imediat după pauză, Musi a făcut 3-1. Hlistei a centrat la semiînălțime, iar coechipierul său a avut timp să preia și să șuteze din interiorul careului, făcând ca speranțele „câinilor” să devină mult mai mici. Același Musi a dus scorul la 4-1, cu 10 minute înainte de final, securizând victoria echipei sale.

În celălalt meci cu miză pentru promovare, Oțelul Galați a învins-o pe Unirea Dej, scor 1-0. După o primă repriză fără goluri, Răzvan Gorovei a executat perfect un penalty, în minutul 71, și a asigurat promovarea directă a fostei campioane a României. În cealaltă partidă care s-a disputat astăzi, Steaua a trecut de Gloria Buzău, scor 4-2.

Înainte de startul ultimei etape, o situație ciudată s-a iscat, după ce antrenorul Unirii Dej a spus că echipa sa nu a primit nicio înștiințare despre faptul că nu are drept de promovare, în ciuda faptului că se știa acest lucru de câteva zile. Chiar și așa, Dej a terminat pe ultimul loc play-off-ul și nu a prins nici măcar locurile de baraj.

„Nouă nu ni s-a transmis absolut nimic. Din vestiar nu credem nimic, cel puțin din ce s-a scris. Poate suntem noi naivi, dar pe noi nu ne-a anunțat nimeni nimic. Asta ne-am dorit de când am început play-off-ul, să jucăm barajul.

Suntem o echipă cu băieți tineri care vor să facă ceva pentru viitorul lor. Nu știm ce va fi mai departe, noi vrem să ne facem treaba pe teren. Nu ne-au afectat cu nimic discuțiile”, a spus Militaru, conform,DigiSport.

Astfel, în urma rezultatelor de azi, play-off-ul Ligii a 2-a s-a încheiat și cunoaștem cele două formații direct promovate. Poli Iași și Oțelul vor juca în sezonul viitor al SuperLigii, în timp ce Dinamo va juca la baraj cu FC Argeș, iar UTA Arad împotriva Gloriei Buzău.

Romanian Liga 2Oțelul și Dinamo, la egalitate de puncte înainte de ultima etapă! Gălățenii au pierdut la Buzău16/05/2023 LA 18:09Romanian Liga 2Marius Lăcătuș l-a luat în vizor pe Oprița! Antrenorul Stelei, criticat după înfrângerea cu Dinamo15/05/2023 LA 20:32

Source: eurosport.ro

Home » Dinamo pierde cu Poli Iași și merge la barajul cu FC Argeș! Oțelul a promovat în SuperLigă, după victoria cu Dej