1. Ciprian Tătărușanu, integralist în umilința suferită de AC Milan cu Lazio » Campioana nu mai pățise asta de 19  Gazeta Sporturilor
  2. Nota primită de Ciprian Tătărușanu după ce a încasat patru goluri de la Lazio  DigiSport
  3. Dezastru pentru Tătărușanu pe Stadio Olimpico! AC Milan a pierdut la scor cu Lazio, iar Napoli e lider deta…  SPORT.RO
  4. Serie A: Înfrângere usturătoare pentru AC Milan / Tătărușanu a încasat patru goluri  HotNews
  5. Lazio – AC Milan 4-0. Cu Ciprian Tătărușanu în poartă, „Diavolii” au fost umiliți de romani  DigiSport
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Home » Ciprian Tătărușanu, integralist în umilința suferită de AC Milan cu Lazio » Campioana nu mai pățise asta de 19 – Gazeta Sporturilor

Articol de GSP – Publicat marti, 24 ianuarie 2023 22:32 / Actualizat marti, 24 ianuarie 2023 23:47

Ciprian Tătăruşanu (36 de ani) a fost integralist în eșecul suferit de AC Milan pe terenul lui Lazio, scor 0-4. De 19 ani nu mai pierduseră milanezii la un asemenea scor în fața romanilor.

Ciprian Tătărușanu a ajuns la 18 meciuri consecutive ca titular pentru campioana Italiei. Disputa de pe Stadion Olimpico a fost una de dat uitării și a continuat seria umilințelor, una început în urmă cu 6 zile, în Cupa Italiei, 0-3 contra lui Inter.

RANGERS La un an și două zile de la accidentare, Ianis Hagi a revenit pe teren: „A dat un gol și o pasă! Era bucuros”

Repriză de coșmar pentru Tătărușanu în Lazio – Milan

Lazio a început cu multă furie și a deschis scorul după doar 4 minute de joc. Sergej Milinkovic-Savic a fost scăpat din marcaj, la 11 metri, poziție centrală, și a șutat pe jos. Tătărușanu a atins mingea, dar insuficient pentru a o scoate de pe traiectoria porții.

„Diavolul milanez” nu s-a regăsit și a mai primit o lovitură în prima repriză. Marusic l-a depășit pe Dest și șutat din unghi. Portarul român a încercat să respingă printr-un procedeu inedit, nu și-a mărit suficient suprafața de contact cu mingea, și reușit doar să o devieze ușor în bară. Zaccagni a recuperat și a îndeplinit o formalitate.

Ciprian Tătărușanu, integralist în umilința suferită de AC Milan » Campioana nu mai pățise asta de 19 ani

Momentul în care mingea trece pe sub Tătărușanu / FOTO: Captură TV @Digi Sport 1

Pioli nu a schimbat nimic la pauză, iar jocul a curs în aceeași direcție. Luis Alberto a transformat un penalty în minutul 67, iar Felipe Anderson le-a mulțumit apărătorilor adverși în minutul 75. Singur în interiorul careului, brazilianul a șutat fără speranță pentru Tătărușanu și a ajuns la 3 meciuri consecutive cu gol marcat.

Este cel mai drastic eșec suferit de milanezi în Serie A după un 0-5 cu Atalanta, pe 22 decembrie 2019. AC Milan nu mai pierduse la diferență de 4 goluri contra lui Lazio din februarie 2004, tot un 0-4, în Cupa Italiei.

Clasamentul actualizat din Serie A:

Datorită victoriei de astăzi, Lazio a urcat până pe locul 3 în Serie A, cu 37 de puncte. Campioana Milan rămâne pe poziția secundă, cu 38 de puncte, dar pierde contactul cu liderul Napoli.

FOTO Cum a fost primit Mirel Rădoi la noul club » Imagini de la primul antrenament

VIDEO Peter Crouch s-a trezit în pat cu o blondă! Nu era soția lui! Momentul a fost surprins de camerele TV

Source: news.google.com