• EHF Champions League: Gyor – Vipers, sâmbătă, 16:00, DGS 1

• SuperLiga, baraj: FC Argeș – Dinamo, sâmbătă, 21:00, DGS 1

Astfel, echipele care vor reprezenta România în Europa sunt Farul Constanța, FCSB, Sepsi Sfântu Gheorghe și CFR Cluj. Trupa lui Dan Petrescu va începe campania de calificare din al doilea tur preliminar.

CFR Cluj, ultima echipă care merge în preliminariile Conference League

Prima fază periculoasă le-a aparținut ardelenilor în minutul 3, când Bîrligea a trimis în fața porții pentru Janga. Gurău a intervenit bine și a îndepărtat pericolul.

U Craiova 1948 a dat replica după doar câteva minute. Baeten a trimis cu capul din careu, însă Manea a reușit să respingă. Balonul i-a atins mâna fundașului de la CFR, iar oltenii au cerut penalty, dar Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue.

Chițu a șutat periculos la poarta lui Scuffet în minutul 11, însă portarul italian a reușit să respingă. Baeten a ratat și el șansa de a marca în minutul 25, când a trimis mult peste poartă dintr-o poziție promițătoare.

Belgianul putea înscrie și pe finalul primei reprize, însă a trimis pe direcția lui Kolinger, iar Duarte a trimis puțin pe lângă poartă la următoarea fază.

În repriza secundă, ardelenii au avut un gol anulat pentru ofsaid, iar Bahassa i-a dat emoții lui Scuffet cu un șut de la marginea careului.

Oltenii au rămas în zece jucători din minutul 68, când Bauza a fost trimis la vestiare după ce a primit al doilea cartonaș galben.

În superioritate numerică, ardelenii au pus mari probleme la poarta oltenilor, dar Gurău a intervenit salvator de fiecare dată.

Oltenii au înscris unicul gol al partidei în minutul 97, prin Kolinger, care s-a înălțat foarte bine la centrarea expediată de Claudiu Petrila.

Câteva minute mai târziu, Huyghebaert a fost și el eliminat, iar misiunea oltenilor a devenit imposibilă. Lucrurile s-au încins pe final de meci, iar totul a culminat când oltenii au vrut să retragă echipa de pe teren.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj – U Craiova 1948 1-0

CFR Cluj – U Craiova 1948 1-0

Min. 120+5: Final de meci!

Min. 120+1: Ocazie U Craiova 1948! Chițu centrează în careu, balonul este respins până la Zanfir, care șutează puternic pe lângă poartă.

Min. 113: Meciul este întrerupt! Jucătorii celor de la U Craiova 1948 vor să iasă de pe teren.

Min. 105+1: U Craiova 1948, în nouă jucători! Huyghebaert este eliminat după o intervenție dură asupra lui Bîrligea.

Min. 97: Goool CFR Cluj! Petrila centrează în careu, Kolinger se înalță și trimite cu capul în plasa porții lui Ionuț Gurău.

Min. 90+5: Finalul celor 90 de minute! Urmează două reprize de prelungiri.

Min. 90+1: Ocazie CFR Cluj! Cvek centrează în careu, Kolinger șutează din întoarcere, dar Gurău are din nou o intervenție salvatoare.

Min. 90+1: Ocazie CFR Cluj! Petrila pasează în lateral pentru Bîrligea, care șutează, dar Gurău intervine salvator, mingea ajunge la Maglica, dar Negru blochează foarte bine.

Min. 75: Ocazie U Craiova 1948! Baeten centrează foarte bine pentru Bahassa, care întoarce pentru șutul lui Chițu. Scuffet intervine salvator.

Min. 70: Ocazie CFR Cluj! Bîrligea șutează din prima din centrul careului, dar Gurău intervine și respinge.

Min. 68: U Craiova 1948, în zece jucători! Bauza vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.

Min. 63: Ocazie U Craiova 1948! Bahassa șutează de la marginea careului, dar mingea trece puțin peste poarta apărată de Scuffet.

Min. 60: Gol anulat pentru CFR Cluj! Ardelenii combină frumos în careul advers, Petrila îi pasează în fața porții lui Cvek, care înscrie, dar golul este anulat pentru ofsaid.

Min. 39: Ocazie U Craiova 1948! Baeten centrează din corner, Duarte se înalță și trimite cu capul puțin pe lângă poartă.

Min. 38: Ocazie U Craiova 1948! Bahassa îi pasează la marginea careului lui Baeten, care șutează în blocajul lui Kolinger.

Min. 25: Ocazie U Craiova 1948! Oltenii construiesc frumos în preajma careului advers, balonul ajunge la Baeten, care șutează în forță peste poartă.

Min. 14: Ocazie CFR Cluj! Krasniqi îi pasează la marginea careului lui Cvek, care șutează puternic, dar mult peste poarta apărată de Gurău.

Min. 11: Ocazie U Craiova 1948! Bauza îl lansează pe Chițu, care avansează spre poartă și șutează, dar Scuffet respinge.

Min. 8: Ocazie U Craiova 1948! Bahassa centrează în interiorul careului, iar Baeten trimite cu capul spre poartă. Manea respinge, iar oltenii cer penalty, după ce balonul îl lovește în mână pe fundașul ardelenilor.

Min. 3: Ocazie CFR Cluj! Birligea primește balonul în careu și încearcă să paseze în fața porții pentru Janga, dar Gurău reușește să rețină.

Min. 1: Începe meciul!

CFR Cluj: Scuffet – Manea, Kolinger, Yuri, Camora – Fică, Cvek, Boateng, Krasniqi – Janga, Birligea

• Rezerve: Sava, Țîru, Peteleu, Hoban, Muhar, Filip, Petrila, Yeboah, Maglica
  • Antrenor: Dan Petrescu

U Craiova 1948: Gurău – Negru, Duarte, Henriques, Mascarenhas – Albu, Achim – Baeten, Bauza, Bahassa – Chițu

• Rezerve: Mogoșanu, Huyghebaert, Piccolomo, Zanfir, Van Durmen, Asamoah, Sidibe, Ganea, Blănuță
  • Antrenor: Nicolo Napoli

Cei de la CFR Cluj au anunțat în cursul zilei de luni că va fi intrare liberă la meciul în urma căruia învingătoarea va fi a patra reprezentantă a României în cupele europene.

• Campioana Farul va participa la preliminariile Champions League, în timp ce ocupanta locului secund, FCSB, și câștigătoarea Cupei României, Sepsi, vor intra în preliminariile Conference League.

La solicitarea forțelor de ordine, ardelenii s-au văzut obligați să precizeze că accesul pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” se va face în baza unui bilet cu valoare zero. Așa, ardelenii doresc „evitarea aglomerației la meciul de baraj și o mai bună desfășurare și organizare înaintea partidei de joi seara„.

• Abonații RCS-RDS mai pot viziona jocul pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României

Cele două echipe dispută acest baraj conform regulamentului care prevede că învingătoarea barajului din play-out va întâlni, în deplasare, ocupanta ultimului loc din play-off care oferă dreptul la cupele europene.

Ce a spus Dan Petrescu despre barajul dintre CFR Cluj și U Craiova 1948

După trei zile de tăcere totală de la momentele penibile în care a fost eroul negativ la CFR – Farul, scor 1-2, antrenorul Dan Petrescu (55 de ani) a venit la conferința de presă dedicată meciului și și-a cerut scuze.

Și-a cerut scuze, dar fără să pară foarte convins că a avut atitudinea greșită, ci a spus că nu a reacționat corect față de Hagi și de Iașko. A spus și că ar fi avut circumstanțe, plus că mama sa a fost îngrijorată de sănătatea antrenorului, când l-a văzut atât de supărat.

Una e să participi în cupele europene și alta să nu. O să vedeți ce meci dramatic o să fie mâine (n.r. joi). Adversarul e foarte puternic. Toată lumea se aștepta ca echipele din prima ligă să bată la scor, inclusiv eu. În fotbal se poate întâmpla orice.

E un meci important pentru noi. E al 63-lea meci, există o stare de oboseală. În fotbal tot timpul ultima impresie contează. Sper ca băietii să facă un meci excelent și să califice echipa în Europa. Mi se pare incredibil să fie într-o lume reală locul 3 cu locul 7 pentru Europa. Nu o să înțeleg niciodată aceste decizii.

Rotunjirea…dacă eram la egalitate de puncte cu Universitatea Craiova erau peste noi, când noi am făcut 10 puncte mai mult. Sunt convins sută la sută că dacă rămân aceeași jucători o să se bată la podium. M-am uitat la ei în ultimele zile, joacă foarte bine„, a spus Dan Petrescu, la conferința de presă premergătoare meciului dintre CFR Cluj și U Craiova 1948.

Cei de la U Craiova 1948 sunt deranjați de delegările arbitrului Istvan Kovacs, la centru, și a lui Cătălin Popa, în camera VAR

Marcel Pușcaș, președintele celor de la U Craiova 1948, a mărturisit că este nemulțumit de brigada de arbitri delegată la ”finala” pentru preliminariile cupelor europene.

Oficialul oltenilor crede că, deși este considerat unul dintre cei mai buni arbitri români, Istvan Kovacs ar putea să o avantajeze pe formația pregătită de Dan Petrescu, în contextul în care are domiciliul în Cluj.

De asemenea, patronul Adrian Mititelu spune că nici delegarea lui Cătălin Popa în Camera VAR nu este una oportună.

Din păcate pentru Petrescu și din fericire pentru noi, ăsta este regulamentul. Cel mai mare păcat e că din nou se poate trece la bănuieli în privința delegării arbitrilor. Să nu uităm că Istvan Kovacs este din Cluj. Să câștige cel mai bun, dar faptul că tu, CCA, delegi un arbitru cu domiciliul în Cluj …

Hai să îl luăm pe Colțescu. Să ne arbitreze o repriză Kovacs și o repriză Colțescu. Am ajuns la nivelul ăsta în fotbalul românesc? E chiar culmea. Să lăsăm ostilitățile să se desfășoare în teren, dar lasă-ne să jucăm. Nu ne face să trecem la bănuieli.

Istvan Kovacs are casă în Cluj. Extraordinar, de parcă nu s-a compromis. S-a compromis la hențul la Bahassa, la un meci cu Universitatea Craiova. În sărăcia noastră de arbitri, e cel mai bun. Hai să facem o brigadă din Cluj, cu Feșnic, Cerei, să fie observator Dîncu, Salomir. Astea sunt problemele care fac lumea și publicul să intre la bănuieli și să se abată de la jocul în sine.

Nu e o problemă dacă pierdem cu 0-7, dar hai să nu bănuim pe cineva. Asta e singura teamă. Cred că putem să jucăm bine, am demonstrat lucrul ăsta. Noi nu avem nimic de pierdut, toată presiunea este pe CFR. Noi nu am avut cupe europene, încercăm să avem. La noi e un trend ascendent, la ei este descendent”, a spus Marcel Pușcaș la emisiunea Fotbal Club.

Etichete: dan petrescu , marcel puscas , baraj cfr u craiova , video cfr cluj u craiova 1948

Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Source: digisport.ro

Home » CFR Cluj – U Craiova 1948 1-0. Ardelenii merg în preliminariile Conference League