Betis – Barcelona 1-2. Trupa lui Xavi se distanțează la 8 puncte de rivala Real Madrid  DigiSportVedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google

Home » Betis – Barcelona 1-2. Trupa lui Xavi se distanțează la 8 puncte de rivala Real Madrid – DigiSport

• La Liga: Real Madrid – Valencia, joi, 22:00, DGS 1

• Tenis: Bianca Andreescu – Anastasia Zakharova, joi, 12:00, DGS 2

Catalanii au început bine meciul și au controlat partida încă din primele minute. Cu toate acestea, Barcelona nu a reușit să puncteze în prima repriză și a avut un gol anulat în minutul 34, atunci când golul lui Raphinha a fost anulat pe motiv de ofsaid.

În actul secund, tot Barcelona s-a aflat la conducerea partidei, iar formația blaugrana a deschis scorul prin același Raphinha, în minutul 65. Catalanii și-au mărit avansul pe tabela de marcaj în minutul 80, prin Lewandowski, însă rezultatul final a fost stabilit de Kounde, care a marcat în propria poartă, în minutul 85.

În urma acestui rezultat, Barcelona își consolidează prima poziție și se distanțează la 8 puncte de rivala Real Madrid, care are însă cu un meci disputat mai puțin. De cealaltă parte, Betis este pe locul 6 în La Liga.

VIDEO cu rezumatul meciului Betis – Barcelona 1-2

Betis – Barcelona 1-2

Min. 86: Autogol Barcelona! Kounde trimite mingea în propria poartă, fără reacție pentru Ter Stegen.

Min. 80: Gool Barcelona! Lewandowski marchează și el la prima fază în care s-a remarcat. Polonezul trimite mingea în poartă după o deviere a lui Araujo.

Min. 65: Gool Barcelona! Raphinha primește o pasă din partea lui Balde, iar brazilianul trimite un șut plasat în poarta lui Betis.

Min. 51: 48.181 de spectatori sunt prezenți la partida Betis – Barcelona.

Min. 45: Pauză! Betis și Barcelona intră la egalitate la cabine, scor 0-0.

Min. 37: Ocazie Barcelona! Pedri primește o pasă în partea dreaptă a careului, însă șutează în portar și mingea se duce în corner.

Min. 34: Barcelona marchează, dar golul lui Raphinha este anulat pentru poziție afară din joc.

Min. 19: Ocazie Barcelona! Pedri inițiază o acțiune personală și ajunge față în față cu portarul advers, însă acesta din urmă are o intervenție salvatoare.

Min 11: Barcelona domină meciul, iar catalanii au o posesie de 70%-30%. Catalanii au avut două ocazii de gol, în timp ce Betis a fost periculoasă o dată la poarta lui Ter Stegen.

UPDATE: A început meciul!

Echipele de start

Betis: Silva – Ruibal, Pezzella, Felipe, Abner – Rodriguez, Carvalho – Henrique, Fekir, Canales –  Iglesias

Barcelona:
Ter Stegen – Kounde, Araujo, Christensen, Balde – De Jong, Busquets, Pedri – Raphinha, Lewandowski, Gavi

Betis Sevilla se prezintă într-o formă sportivă sinuoasă, în care alternează momentele bune, cu cele mai puțin bune. Paradoxal, în ultimul timp reușește să aducă mai multe puncte din deplasare, decât o face de pe teren propriu.

Andaluzii sunt pe locul 6, cu 31 de puncte, și se află în lupta pentru a prinde un loc de cupele europene. În acest moment, Betis este la doar trei puncte distanță de locul 4, ultimul care duce în Liga Campionilor sezonul următor, ocupat în acest moment de Atletico Madrid.

De partea cealaltă, Barcelona este lider autoritar în La Liga, cu cinci puncte avans față de rivala Real Madrid, cu o singură înfrângere în ultimele 10 partide de campionat.

• Catalanii vor trebui să se descurce fără Ousmane Dembele în următoarele trei săptămâni, deoarece francezul s-a accidentat în runda precedentă, contra Gironei.

Ultima dată când Betis s-a impus împotriva Barcelonei în campionat, pe teren propriu, se întâmpla pe 29 martie 2008, scor 3-2.

Echipe probabile

Betis: Silva – Sabaly, Pezzella, Felipe, Miranda – Rodriguez, Carvalho – Henrique, Fekir, Rodri – Iglesias.
Antrenor: Manuel Pellegrini.

Barcelona: Ter Stegen – Kounde, Araujo, Chirstensen, Alba – Gavi, De Jong, Pedri – Raphinha, Lewandowski, Torres.
Antrenor: Xavi Hernandez.

Etichete: barcelona , betis