1. Australian Open, ziua 3 | Begu, în turul 2! Nadal, eliminat, Andreescu pierde şi ea. Ţig joacă acum  Eurosport RO
  2. „Încă o dată dacă mai țipă în fața mea…” Cunoscută pentru temperamentul coleric, sportiva a reacționat din nou  DigiSport
  3. Maria Sakkari, reacție „de cartier” la Australian Open! Grecoaica și-a amenințat adversara: „Dacă mai țipă…  Prosport
  4. Favorita nr. 6 de la Australian Open, scoasă din minți în turul 2! „Dacă mai țipă o dată în fața mea…”  Eurosport RO
  5. Digisport: „Încă o dată dacă mai țipă în fața mea…” Cunoscută pentru temperamentul coleric, sportiva a reacționat din nou  HotNews
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Home » Australian Open, ziua 3 | Begu, în turul 2! Nadal, eliminat, Andreescu pierde şi ea. Ţig joacă acum – Eurosport RO

Ţig – Zhang, în direct pe Eurosport 2, acum

• Zhang începe mult mai bine setul decisiv. După două mingi de break ratate, chinezoaica s-a impus pe serviciul Patriciei Țig și va servi pentru a se distanța pe tabelă.
  • Set Patricia Țig! Românca a salvat două mingi de break și a închis setul pe propriul serviciu la 6-4, trimițând partida cu Zhang în set decisiv.
  • Țig nu cedează și reușește un nou break! Este 5-4 pentru jucătoarea din România care va servi pentru câștigarea setului după pauză.
  • Zhang revine în set! Chinezoaica a făcut break-ul, iar scorul este 4-4.
  • 3-1 pentru Patricia Țig în setul al doilea! Românca a crescut nivelul și joacă din ce în ce mai bine.
  • Patricia Țig începe foarte bine setul al doilea. După un game echilibrat, românca a realizat primul break în partida cu Zhang.
  • Zhang câștigă primul set cu 6-1 în 33 de minute! Patricia Țig a pierdut primul set al partidei cu Zhang, set dominat în totalitate de jucătoarea din China.
  • 3-1 pentru Zhang, care domină până în acest moment debutul meciului.
  • 1-1, după ce ambele sportive îşi fac serviciul.
  • Break pentru Zhang, dar Patricia Ţig are probleme medicale. Fizioterapeutul a intrat pe teren şi i-a bandajat piciorul stâng.

Daria Kasatkina (8 WTA) este prima jucătoare din Top 10 eliminată la ediția din acest an de la Australian Open. Rusoaica a pierdut în fața compatrioatei Varvara Gracheva (97 WTA), care s-a impus cu 6-1, 6-1, după doar 54 de minute de joc. Partida dintre cele două a avut loc în primul tur.

Australian OpenLa ce se gândește liderul WTA după calificarea în turul 3 la AO! Mesajul scris pe camera de filmatACUM 6 ORE

Karen Khachanov (20 ATP) s-a calificat în turul al treilea de la Australian Open după ce s-a impus în fața australianului Jason Kubler (84 ATP), scor 6-4, 5-7, 6-4, 6-2. În turul următor se anunță o partidă extrem de interesantă, acolo unde rusul îl va întâlni pe americanul Frances Tiafoe (17 ATP).

Cori Gauff câştigă duelul cu Emma Răducanu şi se califică în turul 3 la Australian Open.

Kokkinakis termină meciul început ieri cu Fognini şi vom avea o dispută de 5 stele în turul secund: australianul, care e într-o formă excelentă, îl va întâlni pe Andy Murray.

Meci extrem de echilibrat între Khachanov şi Kubler.

Cea mai mare victorie din cariera Cristinei Bucşa, moldoveanca din Chişinău care acum reprezintă Spania. A salvat minge de meci, pentru a o învinge pe Bianca Andreescu, scor 2-6, 7-6, 6-4. În continuare, sportiva din Spania o va întâlni pe Iga Swiatek.

Begu – Mandlik, în direct pe Eurosport 2

• Game, set, meci Begu! Românca se impune cu 3-6, 4-6, 6-2 în faţa lui Mandlik. Sportiva noastră va juca în turul secund cu învingătoarea din disputa Bronzetti – Siegemund.
  • Mandlik salvează două mingi de meci, profitând de faptul că Begu s-a relaxat prematur. Avantajul sportivei noastre e în continuare substanţial, 5-2 în decisiv.
  • 5-1 pentru Begu, care va servi pentru calificarea în turul secund.
  • Sportivei din SUA îi scapă gameul printre degete, iar Begu se distanţează la 3-1 în decisiv.
  • Mandlik recuperează breakul, Irina arătând din nou slăbiciuni pe propriul serviciu.
  • Begu începe perfect decisivul: 2-0 pentru sportiva noastră.
  • Tie-break perfect pentru Irina Begu, care trimite disputa cu Mandlik în decisiv. Românca s-a impus la 1 şi pare cu prima şansă în manşa finală.
  • Begu îşi face serviciul şi împinge setul doi în tie-break.
  • Mandlik întoarce incredibil de la 15-40 şi câştigă 4 puncte la rând. Begu va servi sub presiune, pentru a rămâne în meci: 3-6, 5-6.
  • Două gameuri la rând pentru Begu! 5-5 şi avem prelungiri în setul 2.
  • Break la 0 pentru Irina, care vine la 4-5 în setul secund. Begu trebuie să câştige pentru a trimite manşa în prelungiri, dar a câştigat o singură dată pe serviciul propriu, în setul doi.
  • Încă o dată Begu e trădată de serviciu. Mandlik face breakul şi va servi pentru a se califica în turul secund la Melbourne.
  • Irina refuză să se predea. Break şi revine în meci: 4-3 pentru adversară, cu Begu la serviciu.
  • Din păcate, jucătoarea noastră are din nou mari probleme la serviciu şi, deşi a avut o minge de 3-3, a cedat iar. 6-3, 4-2 pentru Mandlik.
  • Begu ratează o şansă de break, dar o fructifică pe a doua, în urma unui punct imens. Irina va servi după pauză pentru a egala la 3, în manşa secundă.
  • Sportiva noastră a ajuns la 8 duble greşeli şi cedează încă o dată pe propriul serviciu. Scorul a devenit 3-1 pentru sportiva din SUA, în setul secund.
  • Mandlik salvează o minge de break şi e din nou în avantaj în setul secund: 6-3, 2-1, cu Begu. A început din nou să plouă la Melbourne, dar partida continuă pentru moment.
  • Begu rupe seria de 4 gameuri la rând reuşită de adversară. Sportiva noastră îşi face cu greu serviciul, într-un game în care a comis 3 duble greşeli. 1-1 în setul secund.
  • Irina mai pierde o dată pe propriul serviciu şi cedează primul set: 3-6.
  • Sportiva din SUA trece din nou în faţă, după un nou break – 4-3.
  • Break la 0 pentru Irina, care egalează la 3 în prima manşă a disputei cu Mandlik.
  • Break pentru sportiva din SUA, care are 3-2 şi serviciul, în setul unu al disputei cu Irina.
  • A început partida dintre Irina Begu şi Mandlik.

Cori Gauff a câştigat primul set al disputei cu Emma Răducanu.

Magda Linette a reuşit lovitura zilei, la Australian Open.

Aşa arată un schimb de 70(!) de lovituri, la Australian Open.

Cristina Bucşa a salvat minge de meci şi a trimis partida cu Bianca Andreescu în decisiv.

Karen Khachanov a câştigat primul set al disputei cu Jason Kubler. Partida a început impresionant, de la prima minge.

Madison Keys s-a impus cu 6-3, 6-2 în disputa contra chinezoaicei Wang. Sportiva din SUA se simte excelent în Australia, acolo unde a câştigat 17 din ultimele 18 meciuri.

În curând pe Rod Laver începe super-duelul dintre Emma Răducanu şi Cori Gauff.

Bianca Andreescu a început perfect disputa cu moldoveanca Cristina Bucşa, care din 2015 reprezintă Spania.

Tiafoe e în turul trei la Australian Open, după o victorie scurtă cu Shank. Yankeul îl va întâlni pe învingătorul disputei Khachanov – Kubler.

Nadal, elimiant de la Australian Open

• Rafael Nadal a fost eliminat de la Australian Open în turul secund de către Mackenzie McDonald, scor 4-6, 4-6, 5-7. „Matadorul” a acuzat o accidentare, de la finalul setului secund, dar a continuat, cedând în cele din urmă în 3 seturi, scor 4-6, 4-6,
  • Laura Robson, expertul Eurosport, prezent la meciul Nadal – McDonald, ne-a transmis că Rafa şi-a întrebat echipa dacă ar trebui să se retragă. Ibericul abia aleargă, dar până în acest moment a strâns din dinţi şi a continuat, conducând cu 2-1 în setul 3.
  • Nadal a acuzat probleme fizice şi a mers la vestiar pentru îngrijiri. El a revenit şi continuă, dar pierde setul secund: 4-6, 4-6.

• UPDATE | Mackenzie McDonald a câștigat primul set al duelului cu Nadal, scor 6-4, după 46 de minute de joc.
  • A început meciul dintre Rafael Nadal și Mackenzie McDonald, din turul 2 al Australian Open.

Felix Auger-Aliassime, cap de serie numărul 6, a avut parte de o revenire de excepţie în disputa cu Alex Molcan, din turul 2 la Australian Open. Ca şi în prima partidă, cu Pospisil, FAA a început cu probleme, dar şi-a revenit pe parcurs. În turul următor, Aliassime îl va întâlni pe învingătorul din disputa Cerundolo – Moutet.

UPDATE | Auger-Aliassime a câștigat și setul 4, scor 2-6, și a trimis duelul cu Alex Molcan în decisiv.

UPDATE | Felix Auger-Aliassime s-a impus în setul 3 al meciului cu Alex Molcan, scor 3-6, după 44 de minute de joc. Canadianul este condus acum cu 2-1 la seturi.

UPDATE | Felix Auger-Aliassime, cap de serie nr. 6, este condus de Alex Molcan (locul 53 ATP) cu 2-0 la seturi (scor 6-3, 6-3), după o oră și 17 minute de joc, în turul 2 de la Australian Open.

UPDATE | Jessica Pegula și-a respectat statutul de cap de serie numărul 3 și s-a calificat în turul 3 la Australian Open, după ce a învins-o în două seturi pe Aliaksandra Sasnovich, scor 6-2, 7-6 (5), după o oră și 32 de minute de joc.

UPDATE | Maria Sakkari, favorita nr. 6 de la Melbourne, a obținut calificarea în turul 3 la Australian Open, după ce a învins-o în trei seturi pe Diana Shnaider (locul 106 WTA), scor 6-3, 5-7, 3-6, după două ore și 35 de minute de joc.

UPDATE | Jannik Sinner, favoritul nr. 15 al competiției, s-a calificat în această dimineață în turul 3 la Australian Open, după o victorie fără probleme în fața lui Tomas Martin Etcheverry (locul 79 ATP), scor 3-6, 2-6, 2-6, obținută după o oră și 46 de minute de joc.

UPDATE | Condițiile meteo nu sunt favorabile nici astăzi pentru meciurile în exterior, pentru că la Melbourne plouă. Organizatorii au tot amânat startul partidelor de pe terenurile exterioare, cel mai recent anunțând că acestea nu vor începe mai devreme de ora 5 (ora României).

Swiatek, în turul 3 la Australian Open după o victorie rapidă

• UPDATE | Liderul WTA și-a adjudecat și setul 2, scor 6-3, și s-a calificat în turul 3 la Australian Open, după o oră și 25 de minute de joc.
  • UPDATE | Iga Swiatek a câștigat primul set al duelului cu Camila Osorio, scor 6-2, după 38 de minute de joc.

UPDATE | În mai puțin de o oră încep meciurile din ziua a doua de concurs la Australian Open. Cele mai tari dueluri se văd în direct pe Eurosport.

Știrea inițială

A doua zi de la Australian Open a fost marcată de multe întreruperi, prima din cauza căldurii execesive, a doua din cauza ploii și ultima din cauza întunericului. Dintre reprezentantele României, doar Sorana Cîrstea a apucat să joace, dar din păcate a pierdut în 3 seturi în fața Yuliei Putintseva.
Astfel, România mai are numai două jucătoare pe tabloul principal de simplu. Prima va intra în concurs Irina Begu (30 WTA), care se va duela cu Elizabeth Mandlik (121 WTA). Irina ar fi trebuit să joace cu Saisai Zhang, dar chinezoaica s-a retras din cauza unei accidentări, astfel că locul său a fost luat de americanca de 21 de ani, intrată pe tablou din postura de lucky-looser.

În mod normal, Irina nu ar trebui să aibă probleme în a trece în turul secund, ținând cont că Mandlik este la prima sa prezență pe tabloul principal de la Antipozi. De altfel, la un singur turneu de Grand Slam a mai fost în această situație, la US Open 2022, unde a trecut un tur. Partida va fi prima a zilei pe terenul 14 și va începe la ora 02:00 (ora României), urmând a fi transmisă pe Eurosport 2.

Ceva mai târziu va intra în competiție și Patricia Țig. Sportiva de 28 de ani revine pe tabloul principal la un Grand Slam după un an și jumătate (Wimbledon 2021 a fost ultimul Grand Slam la care a participat), dar misiunea sa de a trece mai departe va fi extrem de dificilă. Patricia (777 WTA) o va întâlni pe chinezoiaca Saisa Zhang (22 WTA), sfertfinalistă în 2016. Meciul, primul direct între cele două sportive, se va juca pe terenul 12 și nu va începe mai devreme de ora 5:30 (ora României), fiind de asemenea transmis pe Eurosport 2.

Australian Open 2023 | Emma Răducanu – Coco Gauff, meciul zilei pe tabloul feminin

Competiția feminină propune o încleștare de zile mari în turul secund. Emma Răducanu și Cori Gauff se vor duela în primul meci al sesiunii de seară pe Rod Laver Arena. Cele două sportive nu s-au mai întâlnit niciodată în circuit până acum, astfel că orice e posibil.

Ambele jucătoare au făcut partide foarte bune în primul tur de la Melbourne. Coco Gauff a trecut de Katerina Siniakova în manșa inaugurală, scor 6-1, 6-4, în timp ce Emma Răducanu a învins-o pe Tamara Korpatsch în meciul de debut, scor 6-3, 6-2.

Coco Gauff vine și după un titlu cucerit la Auckland, acolo unde Emma Răducanu a fost nevoită să se retragă în optimile de finală, din cauza unei accidentări la gleznă.

„Evident că ea a trecut prin multe. A fost multă presiune după ce a intrat în scenă. Mi se pare că ea s-a confruntat cu mai multă presiune după ce a cucerit un Grand Slam. Mai ales că este din Marea Britanie și a fost prima jucătoare de acolo care a câștigat ceva după foarte mult timp. Probabil că este mult mai multă presiune din această cauză față de ce sunt eu obișnuită, fiind americancă”, a spus Coco Gauff la conferința de presă.

Australian Open 2023 | Rafa Nadal și Iga Swiatek încearcă să treacă în turul 3, după debuturi dificile

Pa tabloul masculin, poate cel mai așteptat meci este cel dintre Rafa Nadal și Mackenzie McDonald, al 3-lea pe Arena Rod Laver (nu va începe mai devreme de ora 6:00). Campionul en-titre a pierdut set cu Drapper în turul inaugural și probabil că fără problemele fizice ale britanicului Rafa ar fi avut li mai mult de muncă pentru a se impune.

Nadal și McDonald s-au mai duelat o singură dată, tot la un Grand Slam. Se întâmpla la Roland Garros 2020, când ibericul se impunea clar, în 3 seturi, dar acel rezultat nu este relevant în vederea disputei de la Melbourne. Pe hard, americanul este mult mai solid, lucru demonstrat de victoria din primul tur contra conaționalului Brandon Nakashima, în 5 seturi.

Principala favorită la cucerirea trofeului la feminin este Iga Swiatek, dar poloneza a început șchiopătând turneul de la Antipozi. Ea a trecut în minim de seturi de Jule Niemeier, dar nemțoaica a fost aproape să trimită meciul în decisiv (a servit pentru set la 5-4 în actul secund).

În general, jocul liderul mondial a fost sub nivelul cu care a obișnuit. Iga a declarat la final că resimte din plin presiunea la care este supusă și s-ar bucura dacă așteptările din partea sa nu ar fi extreme de fiecare dată când intră pe teren. Adversară îi va fi Camila Osorio (84 WTA), o jucătoare din Columbia aflată la prima prezență în turul doi la Australian Open. Duelul care va deschide ziua pe Rod Laver Arena (ora 2:00) va fi primul dintre cele două jucătoare.
Australian Open se vede în perioada 16 – 29 ianuarie 2023 în direct pe canalele Eurosport, dar și pe aplicația Eurosport (Android și iOS). În plus, în aplicația Eurosport aveți acces la cele mai noi articole, știri și analize ale celor mai importante evenimente.

TenisFavorita nr. 6 de la AO, scoasă din minți în turul 2! „Dacă mai țipă o dată în fața mea…”ACUM 6 OREAustralian OpenIga Swiatek a trecut fără probleme în turul 3 la Australian Open! Victorie rapidă în fața lui OsorioACUM 10 ORE

Source: news.google.com