1. U Cluj – FC Voluntari 2-1. „Șepcile roșii”, răsplătite după ce au atacat în valuri. Debut perfect pentru Sabău  DigiSport
  2. U Cluj – FC Voluntari 2-1. „Studenții” au dat lovitura pe final, la revenirea lui Sabău în Liga 1  Gazeta Sporturilor
  3. ‘U’ Cluj – FC Voluntari 2-1 | Victorie pentru echipa lui Ovidiu Sabău, obținută în ultimele minute de joc…  SPORT.RO
  4. U Cluj – FC Voluntari 2-1, ACUM, la Digi Sport 1. „Șepcile roșii”, răsplătite după ce au atacat în valuri. Gol în minutul 88  DigiSport
  5. Cine l-a impresionat pe Ioan Ovidiu Sabău în cantonament: „Am apreciat implicarea și dorința de a progresa”  Ziua de Cluj
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Home » U Cluj – FC Voluntari 2-1. „Șepcile roșii”, răsplătite după ce au atacat în valuri. Debut perfect pentru Sabău – DigiSport

20.01.2023, 18:20

• Premier League: LiverpoolChelsea, sâmbătă, 14:30, DGS 1

• Liga 1: BotoșaniUniversitatea Craiova, sâmbătă, 20:00, DGS 1

După o pauză de 9 ani, Ioan Ovidiu Sabău a reușit o victorie la revenirea pe banca lui ‘U’ Cluj. În primul meci din 2023, „șepcile roșii” au câștigat cu 2-1 patrida cu FC Voluntari, din etapa a 22-a.

„U” Cluj – FC Voluntari 2-1. Debut cu victorie pentru Ioan Ovidiu Sabău pe banca „șepcilor roșii”

„Șepcile roșii” au început în forță, iar Ianis Stoica a ratat prima ocazie. A ieșit apoi la rampă portarul Voluntariului, Popa, care a parat șutul lui Thiam. Același Thiam nu a nimerit apoi ținta, iar Stoica l-a imitat.

În cele din urmă, U Cluj a deschis scorul în minutul 37, prin lovitura liberă a lui Thiam. Repriza a doua a început cum nu se putea mai prost pentru Voluntari, care a rămas în 10 oameni.

„U” Cluj – FC Voluntari 2-1. E prima victorie a ardelenilor după 4 etape

Însă deși se aflau în inferioritate numerică, ilfovenii au reușit totuși să egaleze, prin golul lui Damașcan. Tot clujenii au fost mai periculoși și au continuat atacurile în valuri.

Popa a avut parade excelente la șutul lui Thiam și la foarfeca lui Miron, iar apoi a respins spectaculos și execuția de la distanță al lui Bic. Nici Ianis Stoica nu l-a putut învinge, deși a rămas singur cu el.

Pe final, după ocazia lui Filip, scoasă fantastic de același Popa, a urmat golul izbăvitor, reușit de Fulop în minutul 88, iar U Cluj – FC Voluntari s-a terminat 2-1.

VIDEO cu rezumatul meciului U Cluj – FC Voluntari 2-1:

Știrea inițială:

U Cluj – FC Voluntari LIVE VIDEO, 16:30, Digi Sport 1. Primul meci oficial al lui Ioan Ovidiu Sabău după aproape 9 ani

U Cluj a obținut două victorii și un eșec în cantonamentul din Turcia, în primele meciuri cu Ioan Ovidiu Sabău pe bancă. Tehnicianul a revenit în antrenorat după aproape 9 ani, iar precedentul mandat a fost consemnat la ASA Tg. Mureș în perioada octombrie 2013-martie 2014.

Înaintea acestei partide, „Șepcile Roșii” ocupă locul 14 în clasament și are 19 puncte acumulate în 21 de meciuri jucate.

De cealaltă parte, FC Voluntari a disputat două partide de pregătire, iar ilfovenii s-au impus în ambele. În Liga 1, trupa lui Liviu Ciobotariu se situează pe locul 8 în clasament, la 6 lungimi în spatele celor de la Sepsi, ocupanta ultimului loc care asigură prezența în play-off.

• În meciul tur, FC Voluntari și U Cluj au încheiat la egalitate, scor 0-0

Etapa 22 din Liga 1. Programul complet al meciurilor

Etapa cu numărul 22 va fi deschisă de meciul dintre Universitatea Cluj și FC Voluntari, pe 20 ianuarie, de la ora 16:30 și se va încheia cu partida dintre Farul și CFR Cluj, pe 23 ianuarie, de la ora 20:00. Toate meciurile vor fi în direct la Digi Sport 1.